top of page

Javni poziv: Koliko znamo o uticaju radijacije na našu životnu sredinu?

radijacija moacg američki ugao kic budo tomović

Da li ste znali da je mjesto Pripjat, u kojem je došlo do Černobiljske katastrofe prije 38 godina, i dalje visoko kontaminirano, te da će ostati napušteno i u budućnosti, sudeći da plutonijumu treba više od 24.000 godina da samo napola smanji svoj intenzitet?


Тrovanje radijacijom je pojava prouzrokovana jonizujućim zračenjem koje se kod ljudi i životinja manifestuje kroz oštećenje organa i tkiva. Uprkos posljedicama velikih razmjera koje ova pojava donosi sa sobom, šturo je obrađena kroz školske predmete hemije, fizike i biologije.



Iz tog razloga, Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore organizuje predavanje na temu Radioekologije, na kojem će učesnici imati priliku da se edukuju o načinima detekcije radioaktivnog zračenja, vrstama zračenja, interakcijom zračenja sa materijom i samom radioekologijom, kao multidisciplinarnom naukom kroz koju se prožimaju ekologija, biologija, statistika...


Facilitator na predavanju će biti Nikola Svrkota, Šef Jedinice za zaštitu od zračenja i mjerenje buke u Centru za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).


Predavanje će se održati u prostorijama Američkog ugla, u sklopu KIC Buda Tomovića u petak 29. novembra sa početkom u 18.00.


Prijave za radionicu otvorene su do petka 29. novembra u 14.00!



černobiljska katatrofa radijacija

Comentários


efd107_0581c3964d37443788cec9944585fee1~mv2.jpg
bottom of page