"Ukupno gledano, korupcija u zdravstvenom sistemu Crne Gore ima negativan uticaj na finansijsko upravljanje u zdravstvu i može dovesti do značajnih finansijskih gubitaka. Ovdje su neki od načina na koji korupcija utiče na finansijske gubitke u zdravstvenom sistemu:
1. Nepotrebna potrošnja novca: Kupovina skupe opreme ili ljekova na temelju veza ili mita može dovesti do potrošnje novca na nepotrebne stvari.
2. Nepotrebni troškovi liječenja: Kada se plaća mito za prioritet u pružanju medicinskih zasluga ili nabavku ljekova
3. Smanjenje proračuna za zdravstvo: Kada se novac troši na koruptivne aktivnosti, to može dovesti do smanjenja finansijskih sredstava dostupnih za pružanje zdravstvene zaštite
4. Smanjenje investicija u zdravstvo: Kada se novac troši na koruptivne aktivnosti, to može dovesti do smanjenja investicija u medicinsku opremu, medicinska istraživanja i
obrazovanje medicinskih stručnjaka", navodi se u publikaciji "Korupcija u zdravstvenom sistemu Crne Gore - Šta treba znati?"
Posebno se ističe da "nepravedna raspodjela resursa, usluga i prilika, nepotizam, mito i drugi oblici korupcije dovode do smanjene efikasnosti i produktivnosti."
"Loša reputacija zbog korupcije u zdravstvenom sistemu Crne Gore može dovesti do daljeg pogoršanja kvaliteta zdravstvenih usluga i do gubitka povjerenja pacijenata u sistem. Međutim, javno otkrivanje korupcije i preduzimanje mjera protiv odgovornih osoba može poboljšati povjerenje pacijenata u sistem i podstaknuti transparentnost i odgovornost u zdravstvenom sektoru", stoji u brošuri.
Brošura je pripremljena od strane Centra za monitoring i istraživanje CeMI u partnerstvu sa NVO Juventas, NVO Kvir Montenegro i NVO Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore MOACG u okviru projekta Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) - Podrška civilnom društvu u borbi protiv korupcije na Zapadnom Balkanu 2021 – 2023.
Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora/ki i ne odražavaju nužno stav NDI, donatora ili Vlade SAD.
Comments