top of page

VULEVIĆ O STUDIRANJU U NJEMAČKOJ NA RADIONICI MOACG & OMSA

Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore (MOACG) je u saradnji sa Organizacijom crnogorskih studenata u inostranstvu (OMSA) organizovala radionicu „Studije u inostranstvu: Njemačka“, koja je mladim ljudima omogućila da saznaju koje su im mogućnosti dostupne za studiranje u jednoj od ekonomski najsnažnijih zemalja Evropske unije.



Svoje iskustvo studiranja u Njemačkoj predstavio je master student Univerziteta u Kelnu i lokalni koordinator OMSE za Njemačku Marko Vulević, koji je istakao da su studije u Njemačkoj besplatne i da se nastava izvodi na njemačkom i engleskom jeziku.


Na radionici, koju je interaktivno moderirala predstavnica Organizacionog odjeljenja MOACG Dara Stojanović, objasnio prisutnima proces prijave i približio studentski život u inostranstvu. Dodatno, podsjetio je na vremenske rokove i neophodna dokumenta, te kriterijume za upis na fakultete u Njemačkoj.


Radionica je održana u Omladinskom klubu Zona mladih u Podgorici, a učešće su mogli ostvariti online i mladi iz svih crnogorskih gradova.




Kada se podnose prijave za studije u Njemačkoj i koji su kriterijumi?


Vulević je objasnio da prijave počinju u aprilu i traju do juna. Uslov za podnošenje prijave za master program jeste minimum 75% položenih ispita na osnovnim studijama.


Takođe, prosječna ocjena ne smije biti niža od 7,5, uz obaveznu dostavu propratne dokumentacije, koja uključuje ličnu biografiju (CV), motivaciono pismo i sertifikat o poznavanju jezika na kojem će se izvoditi studijski program.


Osim stipendija za master studije u Njemačkoj, Vulević je pomenuo i ljetnje kurseve njemačkog jezika, DAAD stipendije i mnoge druge opcije koje su dostupne srednjoškolcima, studentima i svim mladim ljudima iz Crne Gore i regiona.


Koja je razlika između studija u Njemačkoj i Crnoj Gori?


Prema Vulevićevim riječima, predavanja u Njemačkoj traju duže nego na fakultetima u Crnoj Gori, ali je pristup nastavi i ocjenjivanju fleksibilniji i rasterećeniji.


Prezentacije, praktičan rad, seminarski radovi i ostali oblici samostalnog angažovanja znatno utiču na krajnju ocjenu. Takođe, povezanost sa privredom i industrijom je znatno bolja, što studentima omogućava dodatnu praksu i stručno usavršavanje.


Savjeti za studije u inostranstvu


Ključni savjet koji su mladi dobili tokom radionice jeste da se prilikom izbora studijskog programa uzmu u obzir svi relevantni faktori, kao što su pronalazak smještaja, povezanost avio-linijama i funkcionisanje javnog prevoza.


Kao jednu od preporučenih destinacija, Vulević je istakao Dortmund, grad poznat po kulturnoj raznolikosti i efikasnoj saobraćajnoj povezanosti sa drugim evropskim gradovima poput Brisela i Amsterdama.


Pored korisnih savjeta, ohrabrio je sve mlade ljude da se aktivno uključe u vannastavne aktivnosti i iskoriste prilike koje im se nude na evropskom obrazovnom prostoru.


Nakon prezentacije, prisutni volonteri su postavljali brojna pitanja i dodatno se motivisali da razmotre nastavak akademskog puta ovoj prepoznatoj i studentskoj destinaciji.


Comments


efd107_0581c3964d37443788cec9944585fee1~mv2.jpg

CRNA GORA

81 000 P o d g o r i c a 

 

E-mail - Informacije i aktivnosti

info.moacg@gmail.com

 

E-mail - Rukovodstvo
nvomoacg@gmail.com

 

Pratite nas

  • YouTube
  • viber icon 1_edited
  • Instagram
  • Facebook

Imaš pitanje/sugestiju? - Kontaktiraj s nama!

Poruka je uspješno poslata!

Dobijaj obavještenja o događajima

Uspješno ste se prijavili na Newsletter!

© 2021 by MOACG

bottom of page