Pod sloganom "Ne nasilnom ekstremizmu", Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore (MOACG), organizovala je u subotu, 23. novembra tradicionalni Forum, koji je okupio mlade aktiviste, predstavnike državnih institucija, nevladinih organizacija i međunarodne partnere kako bi zajednički razmotrili problem nasilnog ekstremizma i iznijeli konkretna rješenja.
Predsjednik MOACG David Vukićević, istakao je na otvaranju događaja da se Forum organizuje u cilju jačanja svijesti mladih o rizicima nasilnog ekstremizma i značaju njegove prevencije. Napomenuo je da je radikalizacija mladih često uzrokovana ekonomskom nesigurnošću i osjećajem isključenosti, te pozvao na usmjeravanje mladih ka konstruktivnim aktivnostima koje jačaju kritičko mišljenje i otpornost prema ekstremnim ideologijama.
„Mladi u Crnoj Gori suočavaju se s brojnim izazovima koji duboko utiču na naše živote i perspektive za budućnost. I dalje smo suočeni s visokim stopama nezaposlenosti, nešto većom podrškom za obrazovanje i razvoj vještina, ali i dalje nereformisanim obrazovnim sistemom. Navedeno, u kombinaciji nerazumijevanjem potreba mladih i nerijetko narušenim porodičnim blagostanjem, nažalost je podsticaj okretanju društveno neprihvatljivom ponašanju“, poručio je Vukićević.
On je dodao da Crna Gora, u proteklom periodu, svjedoči sve većim zalaganjima određenih društvenih krugova koji nastoje da među mlade posade klice radikalizma i ekstremizma.
"Nedovoljna porodična, vršnjačka, društvena i sistemska posvećenost razvoju djece i mladih doprinosi sve učestalijim naznakama radikalizacije i ekstremizacije ovih kategorija, što predstavlja ozbiljan problem za cjelokupno društvo, naročito ono koje ima ambicije da do 2026. godine zatvori sva pregovaračka poglavlja u integracionom procesu, i da 2028. godine postane dio Evropske unije“, kazao je predsjednik MOACG.
Prepoznajući značaj navedenih problema, ovogodišnji Forum MOACG organizovan je u saradnji sa Ministarstvom vanjskih poslova kraljevine Holandije i Globalnom inicijativom protiv transnacionalnog kriminala (GI-TOC).
Comments